Aktualności

Manipulacja w mediach i mowa nienawiści - wykład red. Sławomira Matczaka [29.11.2019]

29.11.2019


Zapraszamy na wykład pt. "Manipulacja w mediach i mowa nienawiści", połączony z warsztatami, które poprowadzi red. Sławomir Matczak. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 listopada o godz. 17.00 w Klubie Adwokata.

 

Na spotkanie zapraszają organizatorzy: Związek Prawników Polskich z siedzibą w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich, oddział w Bydgoszczy oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy. 

 

Sławomir Matczak 

 

Z wykształcenia aktor, absolwent PWST w Warszawie. Dziennikarz TVP, który przeszedł wszystkie szczeble zawodowe od asystenta reportera, po wydawcę programu i kierownika zespołu.

 

Ukończył w 1984 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, grał w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Ateneum i Scenie Prezentacje. W 1992 zdał aplikację dziennikarską w Telewizji Polskiej. W 1991 roku rozpoczął pracę w TVP – przez kilkanaście lat reporter i wydawca telewizyjnej Panoramy, później redaktor wydania programu ekonomicznego BIZNES w TVP 2.

 

Twórca kanału informacyjnego w TVP 3 przekształconego w TVP Info, gdzie stworzył działającą trzy lata redakcję ekonomiczną. Od 2009 roku wydawca serwisów w TVP Info, a od września 2013 roku redaktor wydania programu interaktywnego Twoje Info oraz programu interwencyjnego Twoja Sprawa. Przez ponad dwa lata wydawca programu reporterskiego o tematyce społecznej – Puls Polski. W lipcu 2014 roku przeniesiony z etatem do agencji pracy tymczasowej Leasing Team, skąd w kwietniu 2015 roku został dyscyplinarnie zwolniony, za odmowę udziału w tzw. teście kompetencji. Rozpoczął batalię sądową o niezależność i dobre imię dziennikarzy.

 

W czasie pracy dla telewizji publicznej zrealizował ponad 10 tys. relacji do serwisów informacyjnych, kilkadziesiąt reportaży i kilkanaście filmów dokumentalnych. Redaktor wydania kilku tysięcy programów studyjnych w Panoramie TVP2 i TVP Info.

 

Laureat kilkunastu nagród państwowych oraz branżowych za działalność dziennikarską m.in. kilkakrotnie Ostrego Pióra od Business Centre Club, nagrody Krajowej Izby Gospodarczej, Komitetu Integracji Europejskiej, Państwowej Inspekcji Pracy, a wraz z zespołem nagród Krajowego Rejestru Długów, Gazety Finansowej oraz Fundacji Razem Lepiej za najlepszy ogólnopolski telewizyjny program prospołeczny .

 

Prowadził szkolenia dla dziennikarzy z kilkunastu Ośrodków Telewizji Polskiej w ramach działalności Akademii Telewizyjnej oraz warsztaty doskonalenia pracy reportażystów dla programu Puls Polski. Uczestnik międzynarodowych szkoleń organizowanych przez European Broadcasting Union i BBC.

 

Wielokrotnie był moderatorem podczas dyskusji panelowych i konferencji branżowych oraz konferansjerem podczas koncertów i uroczystości m.in. w Akademii Muzycznej w Warszawie. 

 

Od 1998 roku prowadzi konsultacje z zakresu budowania i przekazywania skutecznej informacji. Skupiasię głównie: na umiejętności panowania nad stresem, przygotowania i przekazania komunikatów, w tym umiejętności występowania przed kamerą, budowania przekazów dla mediów: od krótkiej „setkowej” wypowiedzi, przez komentarz ekspercki po kilkuminutową rozmowę z dziennikarzem. Warsztaty wzbogaca elementami techniki mowy oraz wypowiedzi podczas prezentacji czy wystąpień do szerokiego audytorium – tu wykorzystuje doświadczenie aktorskie

 

Stworzył autorskie programy szkoleniowe TVarz Informacji, Kryzys a Media , Prezenter w Prezentacji oraz zajęcia z dykcji i emisji głosu.

 

Pokazuje jak walczyć z tzw. czarnym PR-em i manipulacją oraz przedstawia działania współczesnych mediów kreujących rzeczywistość. Pokazuje jak przygotować atrakcyjny komunikat czy wypowiedź, by została „kupiona” przez dziennikarza. Uczy jak nie dać się zmanipulować „pracownikowi mediów”, który przyjechał z tezą i jak współpracować z „media guardem” czyli ochroniarzem medialnym . Doradza jak zachować się w sytuacjach kryzysowych- pokazuje jak działają media w takich sytuacjach, konsultuje Q&A czyli wcześniej przygotowane odpowiedzi na trudne pytania . Przygotowuje rzeczników prasowych i zarządy firm do działania w sytuacjach kryzysu medialnego czyli walki o ochronę wizerunku swojej firmy i własnej twarzy.

 

 

Dotychczas przeprowadził ponad 500 szkoleń zamkniętych i kilkadziesiąt otwartych. Szkolenia prowadzi na terenie całej Polski. Zrealizował także e-learningowy program „Prezentacje” dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz prowadzi zajęcia z prezentacji podczas e-wykładów w sieci .

 

Od 2009 roku rozpoczął wykłady i zajęcia na podyplomowych wydziałach dziennikarstwa i PR na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach , w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz w Polskim Instytucie Dyplomacji.

 

Od stycznia 2019 roku  w szkołach w całej Polsce wraz z sędziami ze Stowarzyszenia Iustitia prowadzi wykłady dla młodzieży na temat hejtu oraz  bezpiecznego działania w sieciach społecznościowych.

 

Działa także jako wolontariusz. W 2015 roku po tragicznym trzęsieniu ziemi w Nepalu, wraz z przyjaciółmi utworzył Fundację Mała Polska w Nepalu, by zbierać fundusze na odbudowę  wsi Dumre całkowicie zniszczonej przez żywioł. Przeprowadził w całej Polsce ponad 100 prelekcji, slajdowisk i spotkań, miał pokazy podczas festiwali filmów górskich w Katowicach, Zakopanem, Krakowie i Lądku Zdroju – gdzie zachęcał do pomocy Nepalczykom. Dzięki zebranym funduszom i organizacji wyjazdu wolontariuszy wspólnie udało się odbudować ujęcia wody, drogę i szkołę we wsi Dumre, gdzie także postawić tzw. Dom Polski, który ma służyć mieszkańcom i turystom.

 

Podczas wędrówek po Nowej Zelandii, trekkingów w Nepalu i Himalajach, wypraw na Spitsbergen i do Laponii  oraz w górach Kaukazu i Karpatach Południowych zrealizował kilkanaście  filmów. 

 

 

wstecz

ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016