W poniedziałek, 14 czerwca, na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej rodzina, przyjaciele, znajomi oraz członkowie ogólnopolskiej i bydgoskiej Adwokatury odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku mec. Bogusława Owsianika, byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. Pożegnanie nie oznacza zapomnienia, dlatego Pan Mecenas i jego dokonania na zawsze pozostaną w naszych myślach i pamięci.
Fot. Michał Jabłoński
W czwartek, 15 października 2020 r., w siedzibie ORA w Bydgoszczy odbyło się ślubowanie adwokatów. Ślubowanie przed dziekan adw. Justyną Mazur złożyło 7 osób. Uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zachęcamy do obejrzenia relacji. Fot. Michał Jabłoński.
Za nami coroczne spotkanie karnawałowe dla najmłodszych. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był Piotr Kikta z bydgoskiej księgarni Skrzynka na bajki, który zabrał dzieci w magiczny świat książek. Były też zabawy, wspólne śpiewanie, tańce i konkurs na najlepszy strój inspirowany bohaterami ulubionych powieści. Na koniec spotkania dzieci odwiedził Gwiazdor, który rozdał uczestnikom zabawy upominki. Nie zabrakło też wspólnej sesji zdjęciowej. Zobaczcie relację! Fot. Przemysław Obarski
W czwartek, 1 marca 2018 r. w bydgoskim Klubie Adwokata odbyła się konferencja poświęcona ubezwłasnowolnieniu.
Wykłady poprowadzili adw. Karolina Korkowska-Krokos oraz adw. Maciej Adamowicz. Wydarzenie zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy oraz grupa Dziecięce Graffiti w ramach zbliżającego się Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Zachęcamy do obejrzenia relacji, którą przygotował Przemysław Obarski.
Polecamy relację z uroczystej promocji książki prof. nadzw. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, dr. hab. Janusza Kutty pt. "Dzieje Adwokatury w Wielkopolsce i na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1772-1945.", która odbyła się 20 stycznia 2018 r. w gmachu bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wydarzenie zainaugurowało lokalne obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.
Fot. Przemysław Obarski
Podczas ostatniego spotkania z cyklu "O prawie przy kawie" dyskutowaliśmy na temat rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Gościem specjalnym panelu była Sędzia Sądu Okręgowego Anna Pochylczuk, a funkcję moderatora pełniła adwokat Mariola Lehmann. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na kolejny panel.
Fot. Przemysław Obarski.
W piątek, 9 grudnia, w „wigilię” Europejskiego Dnia Prawnika oraz Światowego Dnia Praw Człowieka adwokaci i aplikanci adwokaccy z Bydgoskiej Izby Adwokackiej zorganizowali akcję pod hasłem „Masz prawo do prawnika”.
Bydgoska akcja miała na celu przypomnienie, iż osoby w trudnej sytuacji materialnej mają prawo do uzyskania nieodpłatnej pomocy profesjonalnego pełnomocnika zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych. Inicjatywa skierowana była zarówno do osób mających sprawę w toku i chcących złożyć wniosek o wyznaczenie pełnomocnika lub obrońcy z urzędu, jak osób, które dopiero planują założenie sprawy i chciałyby skorzystać z pomocy prawnika. Bydgoszczanie, który odwiedzili w piątek siedzibę Okręgowej Rady Adwokackiej otrzymali nieodpłatną pomoc prawną i wsparcie w przygotowaniu takiego wniosku. Pomocy udzielali aplikanci adwokaccy Beata Latanowicz, Mariola Wach, Weronika Erdmann i Franciszek Gąsiorek.
Ponadto, w ramach akcji „Masz prawo do prawnika” bydgoscy adwokaci odwiedzili seniorów z bydgoskiego Domu Dziennego Pobytu „Senior”. W trakcie spotkania uświadamiali starsze osoby w jakich sposób nie dać się wykorzystać oszustom stosującym metody „na wnuczka”, „na kuzyna z Ameryki” czy „na policjanta”. Spotkanie poprowadzili adw. Jarosław Wyrębski, wicedziekan ORA Bydgoszcz oraz adw. Alicja Jarzemska.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony bydgoszczan i mediów. Ogółem z pomocy prawnej skorzystało około 100 osób. Przebieg akcji relacjonowały ogólnopolskie i lokalne media w tym m.in. Polskie Radio Program Trzeci, Radio TOK FM, Nowa TV, Radio Eska Bydgoszcz, Radio Pogoda, Radio PiK, Radio RMF Maxxx, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska i TVP Bydgoszcz.
Europejski Dzień Prawnika został ustanowiony przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy ( CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby promować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Dzień Prawnika obchodzony jest 10 grudnia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tegorocznym hasłem przewodnim był „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości, jego gwarancje i znaczenie dla ochrony praw i wolności jednostki”.
Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy i Pracodawcy Pomorza i Kujaw zorganizowali wspólnie spotkanie networkingowe ROZMOWY o PRAWIE. Dyskusja przedsiębiorców i adwokatów skupiła się na sukcesji w biznesie. Aspekty prawne związane z przekazaniem firmy przybliżyli adw. Karolina Korkowska-Krokos i adw. Jarosław Wyrębski.
Aż 79% polskich przedsiębiorstw nie ma jeszcze planu sukcesji. Przekazanie przez właścicieli firmy następnemu pokoleniu władzy i wiedzy (czyli zarządzania) przy zachowaniu własności w rękach rodziny nie jest procesem łatwym – zarówno prawnie, jak i mentalnie. W polskich firmach bardzo często wszystko zależne jest od jednej osoby. Czy właściciel firmy zadaje sobie jednak pytanie, co stanie się z jego rodziną i pracownikami, gdy jego zabraknie? Istnieje bardzo duże ryzyko wynikające z formy prawnej firmy -zwłaszcza dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Występuje tu przecież brak zdolności sukcesyjnej.
Przedsiębiorcy często nie analizują zasad dziedziczenia i procedur nabycia spadku. Nie zastanawiają się, kto będzie wspólnikiem ich spółki w sytuacji ich śmierci. Zagadnień związanych z sukcesją jest wiele. Wsparcie merytoryczne w analizie możliwych scenariuszy i podjęcia skutecznych rozwiązań prawnych realizować mogą zarówno radcowie prawni, jak i adwokaci.
Uczestnicy pierwszego spotkania networkingowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Pracodawców Pomorza i Kujaw podzielili się doświadczeniami związanymi z sukcesją. Dzięki formule networkingu rozszerzyli również sieci relacji i zdobyli nowe cenne kontakty biznesowe.
XII Forum Prawnicze „X Muza a Temida” odbyło się 17 listopada br. w Bydgoszczy. Wydarzenie towarzyszyło 24. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu CAMERIMAGE. Forum zakończył specjalny pokaz filmu „Kobiety Adwokatury”. Po raz pierwszy partnerem merytorycznym Forum była Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy.
Forum Prawnicze pn. „X Muza a Temida” stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowisko filmowe, aby ochroną praw autorskich objąć także stronę wizualną filmu. W trakcie tegorocznego Forum poruszone zostały zagadnienia takie jak: bezpieczne poruszanie się w cyfrowym świecie, swoboda rejestracji w przestrzeni publicznej w Europie, praktyczne aspekty użycia cudzych utworów w filmach czy problematyka zabezpieczenia wartości intelektualnych zawartych w utworach.
Forum poprowadzili przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz oraz adw. Ewa Czerska. Prelegentami byli prawnicy, specjaliści w dziedzinie prawa własności intelektualnej od lat współpracujący z Festiwalem Camerimage, na czele z radcą prawnym Lucyna Sas-Swadźbą, pomysłodawczynią seminarium.
Jako pierwszy wystąpił radca prawny Michał Trowski (Gdańsk) z referatem: „Utwory audiowizualne w internecie. Film w erze YouTube”. Następnie adwokat Maciej Adamczyk (Gdańsk) przedstawił temat „Europejskie spory dotyczące wolności panoramy”, a adwokat Łukasz Niedziela (Gdynia) „Cudze utwory we własnym filmie – granice dozwolonego użytku po zmianach w prawie autorskim. W trakcie ostatniego wystąpienia radca prawny Lucyna Sas-Swadźba (Kraków) postawiła problem: „Korzystanie w filmie z cudzego dorobku czyli czego nie chroni prawo autorskie?”.
Wśród publiczności zgromadzonej na sali byli m.in. Agnieszka Swoińska, dyrektor Biura Zarządu Fundacji Tumultu, organizatora Festiwalu Camerimage, prawnicy, twórcy filmowi, uczniowie klasy edytorsko-dziennikarskiej VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz studenci uczelni artystycznych, którzy aktywnie włączali się w dyskusję.
XII Forum Prawnicze zakończył specjalny pokaz filmu pt. „Kobiety Adwokatury”, który poprzedziło wprowadzenie reżysera Remigiusza Zawadzkiego.
Dokument mierzy się ze stereotypami na temat pracy adwokatów w realiach polskiego prawa. W filmie wystąpiło 12 kobiet adwokatek z całej Polski, które opowiedziały m.in. o swojej drodze zawodowej, jak rozumieją swoje posłannictwo, z jakimi zmagają się rozterkami, dlaczego wybrały ten wymagający zawód. Najstarsza praktykuje w zawodzie ponad 60 lat, najmłodsza dopiero do zawodu wstępuje. Pomysł filmu wyszedł od adwokat Justyny Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, a rozwinął go i wyreżyserował bydgoski filmowiec, absolwent Wajda Film School, Remigiusz Zawadzki. Dokument został sfinansowany przez Naczelną Radę Adwokacką.
Projekcja „Kobiet Adwokatury” na Festiwalu Camerimage jest czwartym publicznym pokazem. Do tej pory publiczność miała okazję zobaczyć dokument podczas premiery w Kinie Orzeł MCK w Bydgoszczy, w trakcie Przeglądu Kina Prawniczego w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. W każdym z wymienionych miejsc film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.
Autorzy zdjęć: Przemysław Obarski i Dariusz Gackowski