Aktualności

Ukazały się wspomnienia adw. Tadeusza Piziewicza

12.03.2019


Wspomnienia adw. Tadeusza Piziewicza "Od Lwowa do Bydgoszczy" to nowość wydawnicza w ramach serii Biblioteka Palestry. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Arche.

 

Tadeusz Piziewicz (1895-1996) to wybitny prawnik, sędzia i adwokat. W czasie I wojny światowej oficer armii austriackiej, brał udział w obronie Lwowa i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1938 roku związany z Bydgoszczą. Po zakończeniu II wojny światowej czlonek Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 1945-1951 sędzia Sądu Wojewódzkiego, a następnie adwokat, specjalizujący się w sprawach karnych.

 

Czego może on nauczyć nas adwokatów, sędziów, prawników w ogóle? - zastanawia się w słowie wstępu adw. Justyna Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. - Oprócz tych 'banalnych' przymiotów, które da się z jego wspomnień wyczytać: niezachwianej wiary w sprawiedliwość, ludzkiego spojrzenia na sprawy i kazusy, przywiązania do ducha a nie litery prawa, czy oddania pracy społecznej, Piziewicz daje przykład sędziego, a później radcy i wreszcie adwokata przywiązanego do nauki i wiedzy.

 

justyna+mazur+wspomnienia+piziewicza

 

Seria wydawnicza "Biblioteki Palestry" została zainicjowana przez Ośrodek Badawczy Adwokatury im. adw. W. Bayera w 2017 r.

 

(materiały prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej)

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2024