Aktualności

Świętuj z nami 98. rocznicę Powrotu Bydgoszczy do Macierzy! [20.01.2018]

14.01.2018


W styczniu br. rozpoczynamy jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Świętować będziemy w 24 izbach adwokackich w całym kraju, a zaczynamy 20 stycznia 2018 r. w Bydgoszczy w 98. rocznicę Powrotu Miasta w granice kraju i objęcia prezydentury przez adwokata Jana Maciaszka. Szczegóły poniżej.

 

Program obchodów w Bydgoszczy podzielony zostanie na dwie części. Pierwsza część rozpocznie się o godz. 13.00 na Starym Rynku . W programie przewidziane są liczne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przeniesiemy się do Bydgoszczy z lat. 20 XX w. Jedną z głównych atrakcji będzie gra miejska podczas, której będzie można poznać pracę "od kuchni" pierwszych bydgoskich przedsiębiorców.

 

Rok 2018 świętować będziemy nad Brdą jako Rok Dziedzictwa Przemysłowego, stąd zaakcentujemy historie osób przedsiębiorczych, twórczych takich jak: wynalazca i konstruktor – Władysław Paciorkiewicz, założycielka Gimnazjum Żeńskiego – Wanda Rolbieska, Józef Tomaszewski – przedwojenny właściciel Bydgoskiej Wytwórni Mydła, oraz Jan Maciaszek – adwokat, pierwszy polski prezydent Bydgoszczy

 

Na Starym Rynku tradycyjnie odtworzone zostanie historyczne przekazanie kluczy do miasta przez niemieckiego burmistrza Hugona Wolffa,  Janowi Maciaszkowi, wraz z odtworzeniem ich oryginalnych przemówień. Ponadto w programie zaplanowane są przejażdżki dorożkami, 100-letnią "wiktoriańską karuzelą", konkursy z nagrodami oraz wyjątkowy bieg kelnerów.

 

Powrót Bydgoszczy do Macierzy 2018

 

Nie zabraknie też tradycyjnie wypiekanych tego dnia przez restaurację Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku - „Maciaszków" – ciastek w kształcie kluczyków, nawiązujących do postaci pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy. 

 

Organizatorem wydarzeń jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz we współpracy z Bydgoską Izbą Adwokacką, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy, Muzeum Mydła i Brudu, Bistro Katarynka i Gazetą Wyborczą.  

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach na Starym Rynku z całą rodziną i do  wspólnej zabawy. Jednocześnie zachęcamy do przybrania strojów w stylu lat 20. XX w. Będzie również okazja do wypożyczenia strojów na miejscu dzięki specjalnie na to wydarzenie zaaranżowanej kostiumerii. Wstęp na wszystkie atrakcje na Starym Rynku jest bezpłatny. 

 

W drugiej części obchodów odbędzie się promocja książki pt. "Dzieje Adwokatury w Wielkopolsce i na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1772-1945 r." autorstwa dr hab. Janusza Kutty, prof. nadzw. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Publikacja powstała z inicjatywy Komisji Historycznej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy pod przewodnictwem adw. Macieja Dzierżykraja-Lipowicza.

 

dzieje adwokatury ORA Bydgoszcz

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie program artystyczny w wykonaniu Chóru „City Singers” pod kierunkiem Marty Ronek-Koślińskiej oraz formacji Vio-dion-duo (Malwina Mikołajczak – skrzypce i Krzysztof Lutrzykowski – akordeon).

 

W programie wieczoru usłyszymy najpopularniejsze melodie dwudziestolecia międzywojennego. Szlagiery takie jak: "Złociste chryzantemy", "Ach, śpij, kochanie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Miłość ci wszystko wybaczy" to tylko niektóre z utworów, które pojawią się w trakcie koncertu.   

 

Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, przy ul. Słowackiego 7. Wstęp na zaproszenia. 
wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2024