Aktualności

Premiera filmu pt. "Kobiety Adwokatury" w Kinie Orzeł

06.10.2016


Czym jest odwaga i niezależność adwokacka, jak rozumieją swoje posłannictwo, z jakimi zmagają się rozterkami, jak udaje im się łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, dlaczego wybrały ten wymagający zawód – o tym opowiedziało do kamery 12 kobiet adwokatek z całej Polski. Premiera pt. "Kobiet Adwokatury" odbędzie się 6 października br. o godz. 18.00 w bydgoskim Kinie Orzeł.

 

Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze wyobrażenia o otaczającym świecie oparte są o stereotypy wykreowane przez kulturę masową. Po wielu tematach zaledwie się prześlizgujemy. Skupieni na sobie, niezmiernie łatwo wydajemy osądy oparte na zbyt powierzchownej wiedzy. Pomysł nakręcenia filmu dokumentalnego pt. „KOBIETY ADWOKATURY“ zrodził się z niezgody na ten stan rzeczy. Nie będąc „z branży“, niewiele wiemy o codziennej praktyce zawodowej adwokata w naszym kraju. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo nasz system prawny różni się od amerykańskiego, znanego z dziesiątków, setek filmów i seriali. Z mediów trafiają do nas przekazy o głośnych, kryminalnych przypadkach. Ale za budzącą często niezdrowe emocje sensacyjną otoczką nie potrafimy dostrzec ludzkiego dramatu. To zadaniem adwokata jest stanąć i trwać przy człowieku w wielu z tych najtrudniejszych sytuacji. 

 

Czym jest odwaga i niezależność adwokacka, jak rozumieją swoje posłannictwo, z jakimi zmagają się rozterkami, jak udaje im się łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, dlaczego wybrały ten wymagający zawód – o tym opowiedziało do kamery 12 kobiet adwokatek z całej Polski. Najstarsza praktykuje w zawodzie od 60 lat, najmłodsza dopiero do zawodu wstępuje. W ich kancelariach negocjuje się międzynarodowe kontrakty, ratuje ludzi przed wypchnięciem poza nawias życia społecznego, prowadzi niewielkie sprawy spadkowe i rozwiązuje kryzysy rodzinne, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i empatii kobiet-adwokatek znaleźć można pomoc.


Filmowa opowieść o kobietach adwokatury to przede wszystkim opowieść o zawodowej pasji... Do tego kobiety są znacznie ciekawsze jako potencjalne bohaterki filmów niż mężczyźni. Zrozumiano to już nawet w Hollywood... 

 

Remigiusz Zawadzki - reżyser


„KOBIETY ADWOKATURY“ – film dokumentalny,
scenariusz i reżyseria Remigiusz Zawadzki,
zdjęcia Jarosław Piskozub,
muzyka Artur Maćkowiak,
montaż Artur Owczarczak, PSM,
produkcja: Fundacja Art House na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej. 


Premiera: 6.10.2016 r., godz. 18.00, Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz, wstęp wolny 

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2024