Aktualności

"Kobiety Adwokatury" na Festiwalu Camerimage [17.11.2016]

17.11.2016


Film dokumentalny pt. "Kobiety Adwokatury" w reżyserii Remigiusza Zawadzkiego zostanie wyświetlony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage, który odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 12 do 19 listopada br.

Dokument, który powstał z inicjatywy adw. Justyny Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz i na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej, będzie można zobaczyć 17 listopada br. o godz. 16.00 w bydgoskim Hotelu Holiday Inn.

 

Pokaz filmu stanowić będzie zwieńczenie odbywającego się w ramach Festiwalu Camerimage Forum Prawniczego pn. "X Muza a Temida" poświęconemu prawu autorskiemu. Wstęp na konferencję i pokaz filmu jest bezpłatny. Szczegółowy program Forum Prawniczego: http://www.camerimage.pl/pl/Zapraszamy-Na-Forum-X-Muza-A-Temida-1.html. Moderatorami Forum będą adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz oraz adw. Ewa Czerska. 

 

"Kobiety Adwokatury"

Czym jest odwaga i niezależność adwokacka, jak rozumieją swoje posłannictwo, z jakimi zmagają się rozterkami, jak udaje im się łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, dlaczego wybrały ten wymagający zawód – o tym opowiedziało do kamery 12 kobiet adwokatek z całej Polski. 

Ich życie ma się nijak do fabuły „Magdy M.” czy „Prawa Agaty”. Pomysł nakręcenia filmu zrodził się właśnie z chęci „obdarcia“ z serialowej fikcji wizerunku polskiej prawniczki. Nie będąc „z branży“, niewiele wiemy o codziennej praktyce zawodowej adwokata w naszym kraju. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo nasz system prawny różni się od amerykańskiego, znanego z dziesiątków, setek filmów i seriali. Z mediów trafiają do nas przekazy o głośnych, kryminalnych przypadkach. Ale za budzącą często niezdrowe emocje sensacyjną otoczką nie potrafimy dostrzec ludzkiego dramatu. To zadaniem adwokata jest stanąć i trwać przy człowieku w wielu z tych najtrudniejszych sytuacji. 

W filmie wzięło udział dwanaście kobiet adwokatek z całej Polski w tym trzy z Bydgoszczy. Najstarsza praktykuje w zawodzie od 60 lat, najmłodsza dopiero do zawodu wstępuje. W ich kancelariach negocjuje się międzynarodowe kontrakty, ratuje ludzi przed wypchnięciem poza nawias życia społecznego, prowadzi niewielkie sprawy spadkowe i rozwiązuje kryzysy rodzinne, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i empatii kobiet-adwokatek znaleźć można pomoc. Filmowa opowieść o kobietach adwokatury to przede wszystkim opowieść o zawodowej pasji...

 

„KOBIETY ADWOKATURY“ – film dokumentalny,
scenariusz i reżyseria Remigiusz Zawadzki,
zdjęcia Jarosław Piskozub,
muzyka Artur Maćkowiak,
montaż Artur Owczarczak, PSM,
produkcja: Fundacja Sztuki Art-House na zlecenie Naczelna Rada Adwokacka
współpraca: ORA Bydgoszcz - Okręgowa Rada Adwokacka

 

 


wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2024