Aktualności

ORA Bydgoszcz na 16. Millennium Docs Against Gravity

18.05.2019


Powoli dobiega końca bydgoska odsłona festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, którego partnerem po raz drugi jest Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy. W sobotę 18 maja w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy został ogłoszony werdykt jury, w którego składzie miała przyjemność być dziekan ORA Bydgoszcz adw. Justyna Mazur. Oprócz nagrody głównej zostały przyznane dwa honorowe wyróżnienia w postaci statuetek ufundowanych przez Okręgową Radę Adwokacką.

 

Dziękujemy organizatorom za maraton filmów dokumentalnych pełen niezapomnianych emocji i wrażeń. Bydgoska ORA przygotowała także trzy pakiety nagród dla osób wylosowanych spośród publiczności, które zostały wręczone przez jury zaraz po ogłoszeniu zwycięskiego tytułu festiwalu.

 

 

WERDYKT JURY:
Jury w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 EURO, postanowiło przyznać… Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film Kraina miodu!

 

UZASADNIENIE:
Tamara Kotewska i Ljubomir Stefanow stworzyli wspólnie małe arcydzieło kina dokumentalnego, gdzie niesamowite piękno obrazu idzie w parze ze zmyślną konstrukcją fabularną, zakładającą kilka targających emocjami widza zwrotów akcji, oraz ze wspaniałą a prostą historią. Przekaz filmu dotyka tutaj samego sedna naszego, człowieczego, istnienia w świecie w epoce antropocentryzmu: gubi nas wszystkich chciwość względem natury, degradująca środowisko naturalne i zaburzająca równowagę planety, chciwość reprezentowana w Krainie miodu przez figurę zachłannego kupca – personifikację kapitalizmu, wcielenie zła i głupoty. Gubi nas samolubne i egoistyczne nieliczenie się z nikim i z niczym. Lecz poetycki obraz pokazuje także scenariusz alternatywny: jak mogłoby być, gdybyśmy żyli w zgodzie z otaczającym nas światem przyrody, postępując wobec niego fair. To społecznie zaangażowane kino artystyczne nie bez powodu uhonorowane zostało m.in. nagrodą główną jury Sundance Film Festival 2019 – teraz także Bydgoszcz ART.DOC Award. Już wiemy, dlaczego Kubuś Puchatek tak kochał miód!

HONOROWE WYRÓŻNIENIA OKRĘGOWEJ RADY ADWOKACKIEJ W BYDGOSZCZY:
Jury postanowiło również przyznać dwa równorzędne wyróżnienia: dla filmu Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? Madsa Brüggera oraz Serbki Nebojša Slijepčevicia, które przypominają nam, że niezależnie od szerokości geograficznej ludzie ludziom potrafią zgotować straszny los oraz że nikczemność i chęć tłamszenia wolności i praw drugiego człowieka nigdy nie znika.

 

Organizatorem bydgoskiego aneksu festiwalu jest Fundacja Sztuki ART-HOUSE.

 

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Darka Gackowskiego.


wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016