Aktualności

Nieposłuszny obywatel RP. Spotkanie z prof. Jerzym Zajadło [3.08.2018]

03.08.2018


Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z prof. Jerzym Zajadło, autorem książki "Nieposłuszny obywatel RP", która ukazała się w serii Biblioteki Palestry.

 

Spotkanie odbędzie się o godz. 19.00 na trasie Spływu Kajakowego Brdą im. adw. Romana Latosa, we wsi Brda (pole namiotowe "Mewa", gmina Czersk).

 

Prof. Jerzy Zajadło - filozof prawa, profesor zwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa tegoż Uniwersytetu, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się filozofią i teorią prawa oraz prawami człowieka.

 

"Książka ta nie jest instruktażem, jak modelowo przeprowadzić akt nieposłuszeństwa obywatelskiego. Nie jest też zbiorem porad prawnych dotyczących unikania lub przynajmniej minimalizowania odpowiedzialności za dokonanie owego aktu. Obywatel nieposłuszny to w gruncie rzeczy obywatel samotny – nawet jeśli działa w grupie, a najczęściej tak jest, to sam musi podjąć decyzję, czy pójść za wewnętrznym głosem protestu. Tak jak Władysław Frasyniuk, jest mniej lub bardziej świadomym i odpowiedzialnym obywatelem, który nagle postanowił być także obywatelem nieposłusznym, ponieważ przelała się w nim czara goryczy i czuje, że już nie może dłużej milczeć. Zaczyna więc krzyczeć, protestować, siadać na ulicy, pisać, czegoś odmawiać lub czegoś żądać. Ostatecznym adresatem tych gestów nie są jednak inni współobywatele, adresatem jest zawsze władza, która swoim działaniem lub zaniechaniem doprowadziła go do tego aktu desperacji. Najpierw musi jednak dokładnie wiedzieć, przed jakim wyborem stoi i tylko taki jest nasz cel – chcemy mu to w miarę wszechstronnie na poziomie pewnej refleksji teoretycznej pokazać."(fragment książki)

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ARCHE.

 

Uwaga! Drogie Koleżanki i Koledzy Adwokaci!


Przyjmujemy zapisy na dojazd autokarem na spotkanie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Sekretariatem ORA Bydgoszcz (e-mail: sekretariat@ora.bydgoszcz.pl, tel. 52 373 01 44).


Zbiórka zaplanowana jest o godz. 16.45 na parkingu przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy (Wały Jagiellońskie). Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016