Aktualności

Adwokatura na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE [10-17 XI 2018]

10.11.2018


W sobotę, 10 listopada rusza w Bydgoszczy 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczną nowością programu będzie pasmo filmowe przygotowane z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej pn. “Na straży naszych praw”. Będą pokazy filmowe, dyskusja z udziałem adwokatów i filmowców oraz polska premiera filmu z Emmą Thompson.

 

 

Pretekstem do utworzenia przeglądu jest obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, ale organizatorzy mają nadzieję, że względu na swój uniwersalny przekaz, wpisze się on na stałe w program imprezy.

 

Celem przeglądu jest pobudzenie do wciąż aktualnych pytań o kondycję wartości obywatelskich we współczesnym świecie. Rozważanie tych problemów staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, u którego podstaw leży dziś kryzys szeroko rozumianego zaufania społecznego.

 

Wybrane filmy zadają pytania o rolę i zaangażowanie adwokata oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych w obronę praw jednostki przed nadużyciami władzy czy wielkich korporacji finansowych. Pomysłodawcy chcą, by przegląd stał się inspiracją do dyskusji o godności człowieka, która leży u podstaw wszelkich praw indywidualnych, i która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji oraz atrakcyjnych filmowych tematów. Tak jak adwokaci często przeglądają się w emocjach swoich klientów, tak twórcy filmów przeglądają się w emocjach widzów swoich filmów.

 

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane, docenione na międzynarodowych festiwalach produkcje poruszające tematy praw i godności człowieka.

 

4 pokazy filmowe, dyskusja i polska premiera

 

Uroczyste otwarcie cyklu nastąpi 14 listopada (środa) o godz. 22.45 w Operze Nova, polską premierą filmu “The Children Act” z dwukrotną laureatką Oscara - Emmą Thompson w roli głównej wcielającą się w postać sędziny Sądu Najwyższego Fiony Maye. Małżeństwo Fiony z Jackiem (Stanley Tucci) chyli się ku upadkowi. Tymczasem na sali sądowej staje ona przed koniecznością podjęcia radykalnej decyzji - czy zmusić nastoletniego chłopca, Adama (Fionn Whitehead) do poddania się transfuzji krwi, która ocalić mu życie? Nietypowy krok - pojawienie się przy szpitalnym łóżku chłopca - wywiera na oboje ogromny wpływ, w chłopcu wzbudzając nowe, silne emocje, a w kobiecie - od dawna skrywane uczucia.

 

 

Emma Thompson The Children Act

 

Kolejne trzy filmy zaprezentowane zostaną w Kinie Orzeł. 

 

W czwartek, 15 listopada o godz. 21.00 zobaczyć będzie można "Sweet county" - zachwycający wizualnie western autorstwa Warwicka Thorntona, australijskiego reżysera i operatora, będący prostą lecz brutalną opowieścią o tym jak cienka granica przebiega między cywilizacją a dzikością.

 

Akcja filmu dzieje się w 1929 r. w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem prowadzą do strzelaniny w wyniku której aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…

 

 

W piątkowy wieczór pokażemy dwa filmy. O godz. 17.30 zapraszamy na amerykański dramat "Roman J. Israel, Esq.". W nim Denzel Washington (za tę rolę nominowany do Oscara) wciela się w postać obrońcy, idealistycznie nastawionego do pracy, którego życie zmienia się diametralnie w wyniku serii dramatycznych wydarzeń, co stawia pod znakiem zapytania aktywizm, na którym zbudował karierę. Film ten z pewnością będzie także ucztą pod względem wizualnym dzięki doskonały zdjęciom Roberta Elswita. 

 

 Roman J. Israel Denzel Washinghton

 

Bezpośrednio po pokazie zachęcamy do udziału w dyskusji o tym "Jak prawo inspiruje  filmowców?" W spotkaniu wezmą także udział zaproszeni goście adwokaci Jacek Dubois i Andrzej Malicki oraz twórcy filmowi, których nazwiska na razie pozostaną niespodzianką.

 

O godz. 21.15 zaś wyświetlony zostanie ostatni film cyklu, obsypany nagrodami dokument "Nie jestem twoim murzynem". Obraz Raula Pecka to historia następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół pisarza Jamesa Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Reżyser w nominowanym do Oscara filmie opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

 

 

I am not your negro

 

Wszystkim tym, których interesują kwestie związane z prawem autorskim polecamy XIV edycję Forum Prawniczego “X Muza a Temida”, które odbędzie się w piątek, 16 listopada o godz. 10.00 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, przy ul. Nowy Rynek 5. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się TU. 

 

 

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się Bydgoszczy w dniach od 10 do 17 listopada 2018 r.  Szczegółowy program i informacje o biletach na www.camerimage.pl

 

 

----------------------------------------------------------------------

 

 

NA STRAŻY NASZYCH PRAW – Program

 

14.11., Środa

Opera Nova, ul. Focha 5

22.45, Uroczysta inauguracja cyklu: The Children Act, reż. Richard Eyre, zdj. Andrew Dunn, UK 2017, 105’

 

15.11. Czwartek

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

21.00, Sweet Country, reż.Warwick Thornton, zdj. Dylan River, Warwick Thornton,

AU 2017, 110’

 

16.11. Piątek

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy, ul. Nowy Rynek 5

10.00, XIV Forum X Muza a Temida - panel poświęcony prawu autorskiemu, wstęp

wolny, obowiązują zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy dostępny TU)

 

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

17.30, Roman J. Israel, Esq., reż. Dan Gilroy, zdj.Robert Elswit, USA 2017, 122’

Po pokazie zapraszamy na dyskusję Jak prawo inspiruje filmowców? z udziałem adwokatów Jacka Dubois i Andrzeja Malickiego oraz twórców filmowych

 

21.15, Nie jestem twoim murzynem, reż. Raoul Peck, zdj. Henry Adebonojo, Bill

Ross, Turner Ross, Belgia / Francja / Szwajcaria / USA 2016, 93’

 

Informacje o biletach i karnetach na www.camerimage.pl

 

Zobacz zwiastun cyklu:

 

 

 

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016