Aktualności

VI Wolna sesja obywatelska: "Obywatel ma prawo do prawa. Czy prawo jeszcze nas chroni?" [14.11.2017]

14.11.2017


Jak obecnie wygląda sytuacja prawna Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego? Czy w Polsce jeszcze możemy mówić o trójpodziale władzy? Czy obywatel ma jeszcze prawo do korzystania ze swych konstytucyjnych uprawnień? Jakie zmiany nastąpiły w sądownictwie, po zmianie ustawy o ustroju sądów podporządkowanym ministrowi sprawiedliwości? Zapraszamy na wtorkową debatę organizowaną przez Stowarzyszenie Bydgoskie Forum Obywatelskie. W dyskusji wezmą udział adw. Ewa Czerska i adw. Michał Bukowiński z ORA Bydgoszcz. Debata odbędzie się we wtorek, 14.11.17 w sali sesyjnej Ratusza, o godz. 18.00.

 

Amnesty International, w raporcie o sytuacji w Polsce - "Polska: demonstracje w obronie praw człowieka. Zastraszanie, inwigilacja i ściganie uczestników protestów" - wystosowała apel do władz o umorzenie spraw karnych wszczętych wobec protestujących oraz o zaprzestanie prób zastraszania obywateli korzystających z prawa do zgromadzeń.

 

Opisując to, co spotyka uczestników pokojowych manifestacji w Polsce, organizacja wymienia: usuwanie siłą, nieuzasadnione legitymowanie i przetrzymywanie, nakładanie mandatów, wszczynanie postępowań. Manifestanci są zastraszani, poprzez nachodzenie ich przez funkcjonariuszy w domach i inwigilowani, a robione im podczas protestów zdjęcia – wbrew polskiemu prawu – publikowane przez policję.


Według danych Obywateli RP toczy się w całym kraju ponad 800 spraw z kodeksu wykroczeń przeciwko uczestnikom różnego typu protestów.

 

Czy Polska jest jeszcze państwem prawa? Czy już mamy do czynienia z dyktaturą, partyjnymi sądami i reżimem policyjnym? Jak obywatel może się bronić przed niezgodnymi z Konstytucją i międzynarodowym prawem represjami ze strony władzy?

 

Jeszcze nie tak dawno z niepokojem oczekiwaliśmy na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zawetowania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym oraz o ustroju sądów powszechnych. Tysiące osób w całej Polsce, podczas demonstracji "Łańcuchy Światła", ustawiało przed sądami płonące znicze, oczekując prezydenckiego weta. Prezydent podpisał trzecią z ustaw dotyczącą zmian w sądownictwie - nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych wetując pozostałe dwie, zapowiadając jednocześnie własną inicjatywę ustawodawczą w odniesieniu do KRS i SN.

 

Jak obecnie wygląda sytuacja prawna Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego? Czy w Polsce jeszcze możemy mówić o trójpodziale władzy? Czy obywatel ma jeszcze prawo do korzystania ze swych konstytucyjnych uprawnień? Jakie zmiany nastąpiły w sądownictwie, po zmianie ustawy o ustroju sądów podporządkowanym ministrowi sprawiedliwości?

 

Coraz częściej użytkownicy portali społecznościowych informują, że gdy piszą lub udostępniają materiały krytyczne dla poczynań władz, ich konto zostaje zablokowane, posty kasowane albo opatrzone obraźliwymi komentarzami.

 

Jak się obronić przed inwigilacją i szykanowaniem w sieci? Do kogo można się zwrócić o pomoc?

 

Pytań z pewnością nie zabraknie!

 

Na pytania odpowiadać będą eksperci z  Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, adw. Ewa Czerska i adw. Michał Bukowiński.

 

O organizatorze:

Stowarzyszenie Bydgoskie Forum Obywatelskie zrodziło się ze spontanicznego ruchu społecznego pod tą samą nazwą. Ideą przewodnią powstania BFO było stworzenie przestrzeni i klimatu do dyskusji o sprawach istotnych dla każdego obywatela, zainteresowanego sprawami i mechanizmami funkcjonowania współczesnego świata, Europy, Polski, a przede wszystkim naszej małej Ojczyzny – Bydgoszczy.


Raz w miesiącu, zawsze we wtorek o 18.00, spotykamy się w Sali Sesyjnej Bydgoskiego Ratusza, przy ul. Jezuickiej 1, aby podczas WOLNYCH SESJI OBYWATELSKICH rozmawiać o tym, co nas porusza, dotyka, inspiruje, oburza. Jeśli nie znajdujemy konsensusu – szukamy przynajmniej sensu i zrozumienia.


Wyrażamy przeświadczenie, że już samo dyskutowanie łączy, nawet jeśli rozejdziemy się nieprzekonani.

 

Więcej informacji o Bydgoskim Forum Obywatelskim i kolejnych sesjach na stronie: https://www.facebook.com/bydgoskieforumobywatelskie2017/
bydgoskieforumobywatelskie2017@gmail.com
Zadzwoń 515 870 819

 

(mat. prasowe Stowarzyszenia Forum Bydgoskich Obywateli)

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016