Aktualności

"Adwokaci Polscy Ojczyźnie" - wystawa na Dworcu Głównym PKP [od 9.07.]

09.07.2018


Co łączyło Józefa Wybickiego, Cyryla Ratajskiego, Jana Brzechwę, Władysława Raczkiewicza, Franciszka Karpińskiego i rodzinę Adama Mickiewicza? Zawód adwokata! Od 9 lipca zapraszamy na wyjątkową wystawę na Dworcu Głównym PKP.

 

Adwokaci polscy przez dziesiątki pokoleń nie tylko wykonywali swój zawód, ale bardzo wielu z nich w sposób istotny wpływało na życie społeczne, polityczne i kulturalne. Gdy zaś zaszła taka potrzeba dawali dowody najwyższego patriotyzmu i odwagi. Walczyli w Legionach Polskich 1914-1918, w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., w kampanii wrześniowej 1939 r. i na wszystkich frontach II wojny światowej. Odegrali też wielką rolę w funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, w Armii Krajowej, Rządzie Rzeczpospolitej w Londynie i Delegaturze Rządu na Kraj. Ginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, w Katyniu i łagrach sowieckich.

 

W 1918 roku po odzyskaniu niepodległości, adwokaci współtworzyli wymiar sprawiedliwości, sprawując w nim potem najwyższe funkcje, a także obejmując ważne stanowiska państwowe. Po 1945 r. adwokaci polscy odważnie przeciwstawiali się władzy komunistycznej i niektórzy z nich byli skazani na karę śmierci. Odrębną kartą były obrony w procesach politycznych. Wielu adwokatów spotykały za to szykany i prześladowania.  W 1989 roku, gdy pełna suwerenność stała się faktem, adwokaci włączyli się w budowanie podstaw demokratycznego państwa.

 

Prezentowani na tej wystawie to jedni z tych licznych adwokatów, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie. (Fragm. wstępu do wystawy)

 

Ekspozycja czynna będzie do końca lipca br. na Dworcu Głównym PKP (pomieszczenie naprzeciwko "Świata Książki"). Wstęp wolny.

 

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Bydgoszczy, Rafał Bruski. 

 

Wystawa stanowi element obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.

 

Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Wielądek, p. Żanecie Dolińskiej oraz obsłudze Dworca PKP za pomoc w realizacji wystawy.

wstecz

Wydarzenia
ORA Izba Adwokacka w Bydgoszczy ©2016